„Jesteśmy jedną wielką rodziną”

W dniach 08 – 10 czerwca w Gdańsku odbył się IV Międzynarodowy Zjazd Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a wśród nich delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Dobroszycach. Wszystkich jednoczy niezwykła patronka – Irena Sendlerowa, która w czasie wojny uratowała ponad 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci.

Uczestnicy brali udział w spotkaniach i debatach. Integrowali się i zwiedzali miasto. Oficjalne obchody zainicjował pochód ze sztandarami szkół ulicami Starego Miasta, po którym odbyły się spotkania, wykłady, panele dyskusyjne, a także spektakl teatralny „Życie w słoiku” – opowiadający o patronce.  Wszystkie uroczystości odbyły się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Wśród gości obecnych podczas zjazdu znaleźli się między innymi: córka Ireny Sendlerowej, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak czy Relli Robinson, pisarka która przeżyła getto warszawskie, a której rodzice do 1939 roku mieszkali na ulicy Szerokiej w Gdańsku. Dzisiaj kobieta mieszka w Hajfie w Izraelu i przyjechała do Gdańska, by spotkać się z młodzieżą. Urodziła się w Warszawie, ale cała jej rodzina zginęła w czasie wojny. Uratowali ją Polacy tacy jak Irena Sendler.

Gospodarzem Zjazdu był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, zaś organizatorem Bursa Gdańska im. Ireny Sendlerowej.

W wywiadzie udzielonym dla Radia Gdańsk uczennice z Dobroszyc mówiły: – To naprawdę ważna dla nas rzecz, że tu jesteśmy. Jesteśmy tutaj, żeby się łączyć. Szkoły im. Ireny Sendlerowej to jedna wielka rodzina i stąd nasza obecność, by zobaczyć, poznać się i opowiedzieć o swojej patronce. Trzeba kultywować historię, by o niej nie zapomnieć – podkreślały.

IV Międzynarodowy Zjazd  Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej po raz kolejny udowodnił, że „IMIĘ IRENY SENDLER NIE JEST TYLKO POMNIKIEM” – jak mówiła Relli Robinson – a żywą lekcją historii, która jest przekazywana młodzieży w Polsce i za granicą. Ta idea jest ciągle ważna w Szkole Podstawowej w Dobroszycach, która jako pierwsza szkoła podstawowa w Polsce przyjęła imię Ireny Sendlerowej jako swojej patronki w październiku 2009r.